Тема: Узагальнення і систематизація знань з теми: „Початкові хімічні поняття”.



Мета: Узагальнити знання учнів про початкові хімічні поняття, хімічні
формули, хімічні реакції. Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення.
Виховувати культуру поведінки під час уроку, уміння співпрацювати.
Обладнання: Картки із завданням, періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва
Формула проведення: Гра.
Хід уроку.
І. ОРГАНІЗАЦІЯ УРОКУ.
Учні об’єднуються у дві команди „ Фізичні явища”, „Хімічні явища”. У '
кожній команді обирається капітан.
Девіз команди „Фізичні явища” „Перемагає той , хто сильніший!”
Девіз команди „Хімічні явища” „Боротись та шукати”„3найти та не
здаватись”.
ІІ. РОЛЬОВА ГРА.
Капітан команди „Фізичні явища”
Моє королівство - Природа. Я керую явищами фізичними , а отже , керую
усім світом. Хочеш я перетворю тебе на пару, відправлю в політ разом із
хмарами. Мені властиво змінювати речовини, проте вони не пов’язані зі
змінами їх внутрішньої будови, тобто вони не перетворюються на інші
речовини. Я змінюю лише їхній стан, форму.
Капітан команди „Хімічні явища”
Ні, це я господар у царстві Природи. Я король хімічних явищ,
найголовніших у світі. І це я зроблю диво! Ось ти був і зник! Випарувався! Я
роблю зміни, внаслідок яких одні речовини перетворюються на інші.
Речовина
Стійте! Заждіть! Щось я не розумію! Здається мої підлеглі щось
переплутали. Це я, Речовина, керую усім світом! Я- королева у царстві
Природи. Ти - Фізичне явище - моя права рука, а ти Хімічне явище - ліва. Відзмаху моїх рук залежать усі Ваші дії. Ось ваші підопічні! Ідіть і керуйте ними.
III. КОНКУРС „РОЗМИНКА СУПЕРНИКІВ”
Завдання для команди „Хімічні явища”.
1. Які явища називаються фізичними?
2. Що таке валентність?
3. Які речовини називаються простими?
4. Що таке відносна молекулярна маса?
5. Назвати елементи які мають сталу валентність І.
6. Що називають хімічною формулою?
7. Дати визначення реакції сполучення?
Завдання для команди „Фізичні явища”.
1. Які явища називають хімічними?
2. Які речовини називають складними?
3. Що таке коефіцієнт?
4. Назвати елементи які мають валентність II.
5. Сформулювати закон збереження маси .
6. Що таке відносна атомна маса?
7. Дати визначення реакції розкладу.
ІV. КОНКУРС ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЗАПИСИ? ПОЯСНИ ЇХНІЙ ЗМІСТ.
І команда II команда
Н2- O2 -
Н – О-
Н2O- 2 NaCl -
8А1 – СО2 -
N2 – 3S -
2СО- 5KBr -
10 O2- Zn –
V. КОНКУРС „ТРЕТІЙ ЗАЙВИЙ”
І команда II команда
Сu; Сl2; NaС1; O2; Сl2; Zn; Ъ
СuSO4; Н2O; Вг2; Ва Сl2; Na; O2 0Мg; А1; S; Сl2; Н2; Fe р
VІ. КОНКУРС „ХРЕСТИКИ - НОЛИКИ”
І команда - одновалентні метали
К2O Fe2O3 Аl2О3
SO3 Na2O СO2
СО Р2O5 Сu2O
II команда - тривалентні метали
Na2O Fe2O3 ZnO
К2O Аl2О3 SO3
Cl2O7 Cr2O3 ВеО
VІІ. КОНКУРС „ЗНАЙТИ ПОМИЛКУ” КОРИСТУЮЧИСЬ ПОНЯТТЯМ
ВАЛЕНТНІСТЬ.
І команда
К2О; Z nO5; Fe2O3; H2O5; CuO; BaO.
Ікоманда
ВаO5, Na2O, СO2, SO4, MgO, CaO.
VІІІ КОНКУРС „КІТ В МІШКУ”.
Капітани команд виходять на клас і в мішку шукають завдання.
1. Як називається частинка, яка під час реакції не змінюється?
2. Знов осіннє жовте листя тихо падає згори. Про яке явище іде мова?
3. Дописати рівняння реакцій, вказати реагенти і продукти реакції
А1 + СІ2 —> Са + O2 —>
Li + O2 —> Zn + O2 —>
4. Записати замість X відповідні хімічні формули.
К + х К20 Ва + хВаО
х + СІ2 2НС1 х + O2 АІ2O3
IX. КОНКУРС „ ХТО ШВИДШЕ”.
1. Обчислити масові частки хімічних елементів у формулаx.
І команда II командаH2SO4 HNO3
2. Розставити коефіцієнти, вказати тип реакції.
Fe + Сl2 FeCl3 Na + Сl2 NaCl
Ag + S Ag2S Al + O2 Аl2O3
HgO Hg + O2 Na + O2 Na2O
Al + S AI2S3 P + O2 P2O5
КСlOз  KCl +O2 CO + O2 CO2
X. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
Підрахувати кількість жетонів окремо взятих команд. Виставлення оцінок
XI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Творче завдання. Намалювати „Цвітик семицвітик”. У центрі - проста
речовина кисень, а на пелюстках продукти взаємодії з іншими простими
речовинами


Немає коментарів:

Дописати коментар